Odzyskanie prawa jazdy utraconego za jazdę po alkoholu może nastąpić wcześniej, niż wynikałoby to z orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów. Po spełnieniu określonych warunków za kierownicą można zasiąść nawet w sytuacji, gdy zakaz jest dożywotni.

Spis treści:

Zakaz prowadzenia pojazdów – przyczyny do odebrania prawa jazdy

Zakaz prowadzenia pojazdów jest środkiem karnym orzekanym wobec sprawców przestępstw lub wykroczeń zagrażających bezpieczeństwu ruchu drogowego. Postanowienie w tej sprawie wydaje sąd lub prokurator i ma ono na celu ograniczenie możliwości poruszania się kierowcy i popełnienia podobnego czynu w przyszłości.

W praktyce rozwiązanie to jest najczęściej stosowane wobec kierowców, którzy popełnili:

  • wykroczenie polegające na jeździe po użyciu alkoholu (stężenie 0,10 – 0,25 mg/l w wydychanym powietrzu lub 0,2 – 0,5 promila we krwi) lub podobnie działającego środka (np. narkotyku) – w przypadku uznania winy Sąd wydaje zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na czas od 6 miesięcy do 3 lat, a więc w widełkach opisanych w art. 29 kodeksu wykroczeń.
  • przestępstwo polegające na jeździe w stanie nietrzeźwości (stężenie powyżej 0,25 mg/l, czyli ponad 0,5 promila) lub pod wpływem środka odurzającego – na podstawie artykułu 42 §2  kodeksu karnego orzekany jest zakaz nie krótszy niż 3 lata (maksymalnie 15 lat). Taki sam środek karny stosowany jest wobec osób, które zbiegły w miejsca wypadku lub dokonały ucieczki przed policyjną kontrolą.
  • Przestępstwo polegające na spowodowaniu wypadku w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, którego następstwem była śmierć innej osoby lub spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. W tym przypadku zakaz jest dożywotni. Identyczne konsekwencje wiążą się z takim sytuacjami, jak spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym w stanie nietrzeźwości oraz ponowne popełnienie przestępstwa związanego z jazdą po pijaku w warunkach tzw. recydywy.

Co ważne, w wyżej wymienionych sytuacjach, orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych jest obligatoryjne, co znaczy, że sąd uznając winę podsądnego musi zastosować ten środek karny.

W przypadku przestępstwa można jednak w wielu przypadkach skutecznie dochodzić zastosowania trybu warunkowego umorzenia postępowania, który pozwala zmniejszyć zakaz np. na 1 rok ( co ważne w przypadku rocznego zakazu nie trzeba powtarzać egzaminu na prawo jazdy).

Często naruszanym przepisem jest także art. 244 k.k. (niestosowanie się do zakazu sądowego). W tej sytuacji  kierowcy oprócz kary więzienia (od 3 miesięcy do 5 lat) grozi wymierzenie zakazu prowadzenia pojazdów wynoszącego od 1 roku do 15 lat.

Sądowego zakazu prowadzenia pojazdów nie należy mylić z zatrzymaniem prawa jazdy i administracyjną utratą uprawnień, mimo że de facto skutek każdej z tych równoległych procedur jest taki sam – legalne prowadzenie samochodu staje się niemożliwe.

Prawo jazdy kierowca jadący „na podwójnym gazie” realnie traci w momencie, gdy policyjna kontrola wykaże niedozwolone stężenie alkoholu. Następnie w krótkim czasie prokurator lub sąd wydają postanowienie o zatrzymaniu uprawnień – które cofane są elektronicznie.

Na tym etapie ( tj. do wydania wyroku) kierowca jest traktowany  jako osoba nieposiadająca uprawnień. W tym przypadku wsiadając za kółko kierujący popełnia wykroczenie z art. 94 kodeksu wykroczeń, za co grozi grzywna w wysokości minimum 1500 zł oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

Jeśli sprawa w sądzie skończy się wydaniem wyroku i orzeczeniem zakazu, a wyrok sądowy staje się prawomocny (czyli ostateczny) to dalsze  kierowanie pojazdami mechanicznymi traktowane jest jako przestępstwo (tej sytuacji dotyczy wspomniany art. 244 k.k.), za które sąd może wymierzyć do 5 lat pozbawienia wolności oraz kolejny zakaz prowadzenia pojazdów.  

Czy jest możliwe szybsze odzyskanie prawa jazdy?

Zakaz prowadzenia pojazdów i związane z nim cofnięcie uprawnień należą do najbardziej dotkliwych sankcji dotykających kierowców. Czy jest możliwe szybsze odzyskanie prawa jazdy za alkohol? Po 3 miesiącach, po 1 roku, 2, 3 latach? Czy można „skrócić” dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów? Wszystko zależy od sytuacji.

Niezależnie od zakazu jaki został orzeczony przez Sąd możemy starać się o przywrócenie możliwości kierowania pojazdem już po połowie kary. W takiej sytuacji kierowca może skorzystać z „uprawnień”, które daje mu art. 182a kodeksu karnego wykonawczego.

Na podstawie tego przepisu sąd nie może wprawdzie skrócić zakazu, ale może zmienić sposób jego wykonywania, wydatnie łagodząc jego charakter. Jeśli zostanie wydane stosowne postanowienie, mimo utrzymanego zakazu, kierowca odzyskuje warunkowo prawo jazdy.

Kolejnym krokiem jest już zamontowanie w samochodzie tzw. blokady alkoholowej, czyli urządzenia odcinającego zapłon w przypadku wykrycia niedozwolonego stężenia w wydychanym powietrzu.

Blokada alkoholowa może zostać zamontowana po wcześniejszym przeprowadzeniu postępowania w którym doświadczony prawnik z dużym prawdopodobieństwem uzyska zgodę Sądu.

Choć jazda po alkoholu i narkotykach są penalizowane na podstawie tych samych artykułów, w tym drugim przypadku nie istnieje możliwość wcześniejszego odzyskania dokumentów uprawniających do prowadzenia samochodu.

Ma to związek m.in. z niemożnością efektywnej kontroli – o ile są blokady alkoholowe, o tyle nie ma urządzeń działających na tej samej zasadzie odnośnie środków odurzających. 

Odzyskanie prawa jazdy po alkoholu – aktualna procedura

Wiele osób pyta: skończył mi się zakaz prowadzenia pojazdów, co dalej? Jeżeli zakaz wynosił rok lub był krótszy niż rok  niezbędne będzie jedynie przejście badań lekarskich oraz kursu reedukacyjnego, a w sytuacji zakazów powyżej roku dodatkowo konieczne jest zaliczenie egzaminu na prawo jazdy.

Zdecydowanie dłuższa i trudniejsza ścieżka czeka osoby, które chcą odzyskać uprawnienia przed końcem nałożonego przez sąd zakazu.

W takim przypadku (przy założeniu, że zakaz dotyczył kierowania w stanie nietrzeźwości)  należy przede wszystkim wystąpić do sądu z wnioskiem o zmianę orzeczenia o zakazie prowadzania pojazdów mechanicznych oraz wydanie orzeczenia o dalszym zakazie prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową.

Upraszczając – w ten właśnie sposób wnioskuje się do Sądu o możliwość odzyskania prawa jazdy pod warunkiem zamontowania blokady alkoholowej. Należy pamiętać, że uprawnienie takie przysługuje:

  • Po upływie przynajmniej połowy orzeczonego zakazu, a w przypadku środków karnych dożywotnich – nie szybciej niż po 15 latach
  • Gdy ocena właściwości i warunków osobistych sprawcy nie wskazuje, by mógł on ponownie popełnić podobny czyn, stanowiąc tym samym zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego.

Montaż blokady alkoholowej to koszt kilkuset złotych, a kierujący najczęściej decydują się na wynajem urządzenia co miesięcznie wiąże się z kosztem oscylującym  w graniach 100 zł.

Co ważne – jeśli kierowca który uzyskał zgodę Sądu na blokadę alkoholową będzie poruszał się autem niewyposażonym w to urządzenie  poniesie odpowiedzialność z art. 244 kk (wymieniane już przestępstwo złamania zakazu sądowego).

Adwokat do sprawy odzyskiwania prawa jazdy

Wcześniejsze odzyskanie prawa jazdy jest możliwe i to na różnych etapach sprawy, zarówno w trakcie postępowania przygotowawczego (prowadzonego przez Prokuratora lub Policję) , jak też po prawomocnym wyroku sądowym. Prawo jest jednak w tej materii zawiłe.

Osoby nie mające na co dzień do czynienia z wymiarem sprawiedliwości często nie zdają sobie sprawy z możliwości, które dają przepisy. W praktyce problemem jest przebrnięcie przez formalności, gdzie o powodzeniu sprawy może stanowić odpowiednie przygotowanie pism procesowych, zgromadzenie właściwej dokumentacji czy też przygotowanie się do wyjaśnień w komisariacie lub przed sądem.

Dlatego starając się o odzyskanie prawa jazdy warto korzystać z usług adwokata specjalizującego się w tego typu sprawach.

Jeżeli nie możesz prowadzić samochodu w związku z zatrzymaniem dokumentu, odebraniem uprawnień lub wydanym zakazem, skontaktuj się z nami. Skrupulatnie przeanalizujemy Twoją sprawę, zgromadzimy dokumentację, złożymy w Twoim imieniu stosowne pisma procesowe. Korzystając z naszego wsparcia możesz odzyskać prawo jazdy znacznie wcześniej.

Jeśli szukasz pomocy prawnej – skontaktuj się z nami.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Jak wcześniej odzyskać prawo jazdy? W tym przypadku należy wnioskować o zmianę sposobu wykonywania środka karnego na podstawie art. 182a kkw – prawo jazdy może zostać zwrócone, najczęściej po przeprowadzeniu i analizie okoliczności sprawy oraz pod warunkiem, że w samochodzie zostanie zamontowana blokada alkoholowa.

Jakie badania trzeba zrobić po utracie prawa jazdy? Należy przejść ogólne badanie stanu zdrowia oraz badanie psychologiczne. W sytuacji, gdy uprawnienia zostały odebrane za jazdę po alkoholu, przechodzi się też tzw. próby wątrobowe.

Jak można szybciej odzyskać prawo jazdy? W toku sprawy sądowej można wnioskować o warunkowe umorzenie postępowania. W takim przypadku osoby sądzone za przestępstwo mogą liczyć na krótszy zakaz. Jeśli wyrok jest już prawomocny i chcemy skrócenia zakazu należy wnioskować o wcześniejsze odzyskanie uprawnień pod warunkiem zamontowania w aucie blokady alkoholowej.

Czy jest szansa na odzyskania prawa jazdy po alkoholu? Tak. Prawo jazdy odebrane za jazdę po alkoholu można odzyskać nawet po wyroku skazującym. Można to zrobić albo po upływie orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów albo wcześniej, korzystając z procedury zmiany sposobu wykonywania środka karnego – w takim przypadku niezbędne jest zamontowanie w samochodzie blokady alkoholowej.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, opisz sprawę, w której potrzebujesz pomocy.
Nasi adwokaci skontaktują się z Tobą telefonicznie lub mailowo – zwykle odpowiadamy w ciągu kilku godzin.

E-mail kontakt@prawodlakierowcow.pl





    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w procesie uzyskania odpowiedzi na wysłaną przeze mnie wiadomość.