Złagodzenie kary za jazdę pod wpływem alkoholu to szansa dla osób, które mogą trafić do więzienia i którym grozi wieloletni zakaz prowadzenia pojazdów. Zobacz jakie masz możliwości. Dowiedz się, dlaczego już na wczesnym etapie sprawy opłaca się skorzystać z pomocy adwokata.

Spis treści:

Konsekwencje za jazdę po spożyciu alkoholu

Kary za jazdę po alkoholu zwykle są dotkliwe. Pierwszą z sankcji jest odebranie prawa jazdy przez policję. Później sprawa trafia do sądu, gdzie kierowca jest sądzony za popełnienie wykroczenia lub przestępstwa.

Kwalifikacja czynu zależy od stężenia alkoholu wykrytego w czasie pomiaru. Polskie prawo wyróżnia dwie odmiennie traktowane sytuacje:

  • Jazda po użyciu alkoholu, gdy stężenie w wydychanym powietrzu wynosi 0,1 – 0,25 mg/l (co odpowiada stężeniu we krwi na poziomie 0,2 – 0,5 promila). Jest to wykroczenie, za które można zostać ukaranym grzywną w wysokości od 2,5 tysiąca złotych lub aresztem (5-30 dni). Sąd orzeka też zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w wymiarze od 6 miesięcy do 3 lat.
  • Jazda w stanie nietrzeźwości (pod wpływem alkoholu) – gdy stężenie w wydychanym powietrzu przekracza 0,25 mg/l (ponad 0,5 promila). Jest to przestępstwo, za które w praktyce grozi kara grzywny, ograniczenia wolności (prace społeczne) lub więzienia nawet do 3 lat. Oprócz tego skazany kierowca będzie musiał wpłacić przynajmniej 5 tys. zł na tzw. Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. Musi się też liczyć ze środkiem karnym w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym w wymiarze od 3 do nawet 15 lat.

Stężenie alkoholu jest okolicznością decydującą nie tylko o kwalifikacji, ale też często mającą wpływ na realną wysokość kary (w kodeksie wskazuje się bowiem przedział kar: od ….. do) . Co do zasady – im stężenie większe, tym większa szkodliwość czynu i bardziej surowe jego konsekwencje.

Z istoty działania alkoholu wynika bowiem, że z każdą kolejną jego dawką maleje zdolność bezpiecznego prowadzenia pojazdu i rośnie ryzyko spowodowania groźnego wypadku.

W praktyce najłagodniej są traktowane wykroczenia i przestępstwa mieszczące się w pobliżu dolnych wartości granicznych, zdecydowanie zaś bardziej surowo – jazda w stanie znacznego upojenia.

Co jednak ważne, choć stężenie alkoholu jest czynnikiem kluczowym, nie jest bynajmniej jedyną zmienną braną pod uwagę. Istnieje też szereg innych okoliczności, z których część może mieć charakter łagodzący.

Okoliczności łagodzące kierowcy zatrzymanego za jazdę po alkoholu

Oceniając konkretną sprawę, sąd analizuje różne aspekty, w tym takie, które mogą działać na korzyść kierowcy. Okoliczności łagodzące wymiar kary, przynajmniej potencjalnie, to między innymi:

  • Nieznaczne tylko przekroczenie dozwolonych wartości, zwłaszcza jeśli mieści się ono w granicy błędu pomiaru.
  • Malejące stężenie alkoholu – jeżeli wyniki kolejnych powtarzanych po sobie badań pokazują tendencję ujemną, przypadek taki jest zwykle traktowany łagodniej niż w sytuacji odwrotnej – z prawnego punktu widzenia jest to tzw. zamiar ewentualny.
  • Zatrzymanie podczas rutynowej kontroli, bez związku z nieprzepisową i niebezpieczną jazdą czy spowodowaniem wypadku. W takim przypadku można przed sądem bronić tezy, że kierowca nie popełniał innych czynów zabronionych i nie wzbudzał podejrzeń funkcjonariuszy. Powodowane przez niego zagrożenie było zatem jedynie hipotetyczne, potencjalne.
  • Odludne miejsce zdarzenia – jeżeli do ujawnienia czynu zabronionego doszło na pustej, bocznej drodze w słabo zaludnionym terenie, sprawca może być potraktowany łagodniej aniżeli w sytuacji, gdyby stało się to na ruchliwej arterii. Skala zagrożenia była bowiem relatywnie niewielka.
  • Czas zdarzenia – analogicznie jak wyżej, inaczej może zostać przez sąd potraktowana osoba prowadząca auto po pijaku w środku nocy, gdy natężenie ruchu pojazdów i pieszych było znikome, inaczej zaś w godzinach szczytu. Rozróżnienie dotyczy skali potencjalnego niebezpieczeństwa.
  • Motywacja – na łagodniejsze potraktowanie może liczyć kierowca działający w stanie „wyższej konieczności” (np. wiozący kogoś do szpitala, zmierzający na ratunek ofierze wypadku, uczestniczący w pościgu za przestępcą etc.)
  • Zadośćuczynienie wyrządzonym krzywdom materialnym i niematerialnym oraz pojednanie z osobami poszkodowanymi (w sytuacji, gdy doszło do wypadku, kolizji, uszkodzenia mienia itd.)
  • Warunki osobiste sprawcy, a więc jego niekaralność, sytuacja rodzinna i zawodowa, tryb życia, postawa.

Ewentualne złagodzenie kary za jazdę pod wpływem alkoholu może mieć różną postać. W zależności od okoliczności można walczyć o:

  • Umorzenie postępowania lub całkowite uniewinnienie, jeżeli jest możliwe wykazanie, iż do przestępstwa lub wykroczenia w ogóle nie doszło, albo też w sytuacji, gdy dowody nie są wystarczająco mocne i niepodważalne (np. wynik badania alkomatem mieści się w granicach błędu pomiaru, a także wtedy, gdy urządzenie było źle skalibrowane, niesprawne, nieatestowane, użyte w nieprawidłowy sposób).
  • Uzyskanie możliwie niskiej kary  przewidzianych w kodeksie wykroczeń (6 miesięcy zakazu) lub karnym (kary 1 roku zakazu), czemu sprzyjać będzie wykazanie opisanych wyżej okoliczności łagodzących.
  • Zmniejszenie kary, w sytuacji, gdy oskarżony zgodził się dobrowolnie na niekorzystny jej wymiar zaproponowany przez prokuratora – z pomocą adwokata można tę zgodę odwołać i walczyć o lepsze rozwiązanie przed sądem.
  • Nadzwyczajne złagodzenie odpowiedzialności za popełnione wykroczenie – zgodnie z art. 39 kodeksu wykroczeń sąd może zastosować tak środek mając na uwadze charakter i okoliczności czynu oraz właściwości i warunki osobiste sprawcy.
  • Nadzwyczajne złagodzenie kary w przypadku podejrzenia przestępstwa – zgodnie z art. 60 § 2 kodeksu karnego, sąd może zastosować to rozwiązanie w przypadku, gdy nawet najniższy przewidziany wymiar kary jest niewspółmiernie wysoki do szkodliwości popełnionego czynu.
  • Warunkowe umorzenie postępowania – rozwiązanie takie jest możliwe na podstawie art. 66 kk. Przepis ten stosuje się do osób, którym zarzuca się popełnienie przestępstwa zagrożonego karą więzienia w wymiarze nie więcej niż 5 lat (w tym przypadku są to maksymalnie 3 lata), spełniających określone kryteria (szczegóły poniżej).
  • Wcześniejsze odzyskanie prawa jazdy. Jedną z konsekwencji jazdy po pijaku jest sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Po upływie połowy orzeczonego okresu, można wystąpić o jego  „skrócenie”. W przypadku pozytywnej decyzji sądu zakaz będzie wprawdzie nadal obowiązywać, ale kierowca warunkowo odzyska prawo jazdy i będzie mógł jeździć autem, pod warunkiem, że zamontuje w nim tzw. blokadę alkoholową. Jeżeli zakaz nie był czasowy, lecz dożywotni, prawo do jego złagodzenia przysługuje po upływie 15 lat.
  • Wyłączenie danej kategorii prawa jazdy spod zakazu – sądy często zakazują prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, ale można się starać o ograniczenie sankcji np. poprzez wyłączenie spod zakazu kat. zawodowych C oraz C+E albo kat. „T” , „A” lub „D”.

Wykroczenie za jazdę po alkoholu – co robić?

Co rozbić, gdy zostanie się zatrzymanym po użyciu alkoholu? O czym należy wiedzieć? Po pierwsze, lepiej jest dobrowolnie poddać się badaniu alkomatem. Nawet jeśli ma ono charakter czysto rutynowy i w związku z tym teoretycznie dobrowolny, odmowa może wzbudzić podejrzenia funkcjonariuszy, że kierowca jest pod wpływem.

W takiej sytuacji dalszy brak współpracy będzie skutkować przewiezieniem do najbliższego szpitala na obowiązkowe pobranie krwi, co nie trwa zbyt długo, a spadek alkoholu we krwi przez czas jaki trwa przejazd najczęściej można wyliczyć.

Takie działanie może w przypadku późniejszego postępowania zostać zinterpretowane jako „gra na czas”, co niekiedy negatywnie wpływa na wymiar kary. Jeśli więc chce się liczyć na łagodniejsze potraktowanie przez sąd, lepiej jest „współpracować” z policją w tym zakresie.

O mandat za jazdę po pijaku nie należy się martwić – ponieważ każda tego typu sprawa trafia do sądu, typowe mandaty w ogóle nie są nakładane. Nie ma zatem dylematu – przyjąć, czy nie przyjąć. Kierowca złapany „na podwójnym gazie” otrzymuje natomiast 15 punktów karnych.

W sytuacji, gdy kierowca jest podejrzewany o popełnienie wykroczenia, policja elektronicznie zatrzymuje prawo jazdy, po czym decyzję tę potwierdza Sąd poprzez wydanie postanowienia. Od tej decyzji można się w ciągu siedmiu dni odwołać, dlatego już na tym etapie dobrze jest mieć swojego adwokata, który pomoże przejść przez odpowiednie procedury.

W przypadku wykroczeń najwięcej spraw dotyczy wartości granicznych ( 0, 10 mg/ l do 0,12 mg/l – ok. 0,20- 0,25 promila). w tych sytuacjach realnie można doprowadzić do umorzenia postępowania albo uniewinnienia obwinionego – w obu przypadkach wiąże się to ze zwrotem prawa jazdy. Druga grupa sytuacji to wyższe wyniki, gdzie warto z pomocą adwokata zabiegać o najniższy zakaz na poziomie 6 miesięcy, gdyż w ostatnim roku uwidoczniła się tendencja Sądów do zaostrzania kar dla kierowców przez co coraz częściej Sądy rozważają w wykroczeniach kary : 1,5 roku zakazu, 2 lat zakazu i wyższe.

W ocenie sytuacji brane są pod uwagę różne okoliczności, takie jak skala przewinienia, okoliczności, właściwości i postawa sprawcy.

Przestępstwo za jazdę pod wpływem alkoholu – sposoby złagodzenia kary

Poważniejsze konsekwencje grożą kierowcy za jazdę w stanie nietrzeźwości, która jest w polskim prawie traktowana jak przestępstwo umyślne, niezależnie od tego, czy sprawca zdawał sobie realnie sprawę ze swojego stanu. W takim przypadku również nie warto unikać badania alkomatem , ale z pewnością lepiej dobrze przygotować się na złożenie wyjaśnień i w czasie tej czynności najlepiej skorzystać z pomocy adwokata.

Co dalej?

Istnieje możliwość dobrowolnego poddania się karze za jazdę po alkoholu. Stosowne porozumienie można zawrzeć już na etapie postępowania przygotowawczego. Ma to swoje dobre strony, takie jak skrócenie sprawy, a czasem też uzyskanie łagodniejszego wyroku. Jest jednak też druga strona medalu.

Często pod naciskiem śledczych, a także z nieznajomości prawa, kierowca godzi się na wyrok bardziej surowy niż ten, który mógłby uzyskać przed sądem.

Dlatego przed podpisaniem czegokolwiek, warto jest skonsultować się z Adwokatem. Może się okazać, że w świetle dowodów i mając na uwadze ogół okoliczności, w grę wchodzą inne, korzystniejsze opcje.

Jedną z nich jest warunkowe umorzenie sprawy, polegające na tym, że sąd nie wymierza kary pozbawienia wolności, przy założeniu, że sprawca zostanie poddany próbie na okres od 1 do 3 lat. Rozwiązanie to pozwala również złagodzić środek karny, jakim jest zakaz prowadzenia pojazdów – sąd może go nałożyć w niższym wymiarze – np. na okres 1 roku. Niższe może też być świadczenie na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.

Jakie są szanse na warunkowe umorzenie postępowania za jazdę po alkoholu?

Jeżeli korzystasz z usług doświadczonego adwokata szanse na uzyskanie warunkowego umorzenia za jazdę po alkoholu są znaczne, aczkolwiek wiele zależy od konkretnej sytuacji. Rozwiązanie to wchodzi w grę, gdy:

  • Szkodliwość społeczna czynu jest nieznaczna
  • Okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości
  • Sprawca nie był wcześniej karany za przestępstwo umyślne
  • Warunki osobiste i dotychczasowy sposób życia sprawcy pozwalają wnioskować, iż w przyszłości będzie on przestrzegać prawa.

Z powyższego wynika, że na pozytywne rozpatrzenie wniosku nie mogą liczyć osoby, które były już w przeszłości skazane za prowadzenie w stanie nietrzeźwości (chyba, że wcześniejsza krajalność uległa zatarciu, skazanie było już wiele lat wcześniej).

Ponieważ instytucja warunkowego umorzenia dotyczy spraw zagrożonych karą pozbawienia wolności nie wyższą niż 5 lat, nie mogą z niego skorzystać sprawcy poważnych wypadków spowodowanych pod wpływem alkoholu i skutkujących ofiarami śmiertelnymi lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu, za które obecnie można być skazanym nawet do 16 lat więzienia.

Kiedy złożyć wniosek o warunkowe umorzenie i do kogo powinien on być skierowany? Na wstępnym etapie można się o to zwrócić do prokuratury, a gdy postępowanie przygotowawcze zostanie zakończone przesłaniem aktu oskarżenia – bezpośrednio do sądu.

Jak więc widać, istnieje wiele możliwości złagodzenia kary za jazdę po alkoholu, aby jednak z nich skorzystać, należy sprawnie poruszać się w meandrach polskiego prawa. Warto w związku z tym już na wczesnym etapie skorzystać z usług adwokata specjalizującego się w tego typu sprawach.

Nasza kancelaria ma bogate doświadczenie w tym zakresie. Od lat pomagamy kierowcom, którzy znaleźli się w niekorzystnej sytuacji wsiadając za kierownicę po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości.

Jesteśmy w stanie przygotować skuteczną linię obrony i reprezentować klienta przed obliczem wymiaru sprawiedliwości, tak by uzyskać maksymalnie korzystne dla niego rozwiązanie: wyłączenie kategorii spod zakazu, warunkowe umorzenie postępowania, a nawet całkowite uniewinnienie.

Jeśli szukasz pomocy prawnej – skontaktuj się z nami.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, opisz sprawę, w której potrzebujesz pomocy.
Nasi adwokaci skontaktują się z Tobą telefonicznie lub mailowo – zwykle odpowiadamy w ciągu kilku godzin.

E-mail kontakt@prawodlakierowcow.pl





    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w procesie uzyskania odpowiedzi na wysłaną przeze mnie wiadomość.